Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Sandomierzu

Służba Cywilna

Informacje dla osób podróżujących z psem, kotem, fretką

Jakie dokumenty zwierzę powinno posiadać zwierzę aby przemieszczać się po terytorium Unii Europejskiej oraz poza terytorium UE.

WięcejInformacja Głównego Lekarza Weterynarii odnośnie IBRRPV i BVD MD

W sprawie realizacji na terytorium Polski dobrowolnego programu zwalczania zakaźnego zapalenia nosa i tchawicy/otrętu bydła (IBRRPV) oraz wirusowej biegunki bydła i choroby błon śluzowych (BVD MD) w stadach bydła.

WięcejInformacja głównego lekarza weterynarii dla posiadaczy bydła, owiec, kóz, świń oraz innych zwierząt parzystokopytnych na temat pryszczycy

Pryszczyca (Foot and mouth disese – FMD) jest wirusową, bardzo zakaźną chorobą zwierząt parzystokopytnych, w tym bydła, świń, owiec i kóz. Wirus pryszczycy przenosi się przez kontakt bezpośredni pomiędzy zwierzętami, za pośrednictwem mięsa i produktów mięsnych, mleka i jego przetworów, nasienia, skór, wełny, paszy dla zwierząt, itp.

WięcejRolniczy handel detaliczny

Rolniczy Handel Detaliczny to handel polegający na zbyciu (sprzedaży) konsumentowi żywności pochodzącej w całości lub częściowo z własnej hodowli.

WięcejStosowanie antybiotyków w leczeniu weterynaryjnym

Stosowanie antybiotyków w leczeniu weterynaryjnym

Antybiotyki są produktami leczniczymi weterynaryjnymi, które mogą być stosowane tylko z przepisu i pod nadzorem lekarza weterynarii.

WięcejJak postępować w przypadku znalezienia padłego dzika?

Jak postępować w przypadku znalezienia padłego dzika?

UWAGA!!! Zagrożenie ASF!!! Prosimy uważnie przeczytać!!! Afrykański pomór świń (ASF) to groźna choroba wirusowa, na którą chorują WYŁĄCZNIE ŚWINIE I DZIK.

WięcejInformacja dla hodowców trzody chlewnej w sprawie klasycznego pomoru świń

Informacja dla hodowców trzody chlewnej w sprawie klasycznego pomoru świń

Kraj, w którym wystąpi ASF, narażony jest na bardzo duże straty ekonomiczne w przemyśle mięsnym oraz hodowli, powodowane upadkami świń, kosztami likwidacji ognisk choroby, a także wstrzymaniem obrotu i eksportu świń, mięsa wieprzowego oraz produktów pozyskiwanych od świń.

WięcejPismo PLW do gmin powiatu sandomierskiego w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków

Pismo PLW do gmin powiatu sandomierskiego w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Sandomierzu informuje, że dnia 6 kwietnia 2017 r. weszło w życie nowe, mniej restykcyjne rozporządzenie dla posiadaczy drobiu i innych ptaków.

WięcejZaproszenie na III Ogólnopolską Konferencję z cyklu „Weterynaria dla pszczelarstwa”

Zaproszenie na III Ogólnopolską Konferencję z cyklu „Weterynaria dla pszczelarstwa”

W imieniu Pana Bogdana Konopki - Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Kielcach - zapraszamy serdecznie wszystkich Powiatowych Lekarzy Weterynarii z woj. świętokrzyskiego na III Ogólnopolską Konferencję z cyklu „Weterynaria dla pszczelarstwa”.

WięcejApel do hodowców drobiu

Apel do hodowców drobiu

Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), podtypu H5N8 – nie jest groźny dla ludzi, ale jest bardzo szkodliwy dla gospodarki i niebezpieczny dla Waszych gospodarstw.

WięcejKomunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii w Sandomierzu

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Sandomierzu przypomina o obowiązującym od dnia 27 grudnia 2016 r. rozporządzeniu MRiRW z dnia 20 grudnia 2016 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (Dz. U. z 2016 r., poz. 2091).

WięcejRozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi

z dnia 20 grudnia 2016 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków.

WięcejWytyczne Głównego Lekarza Weterynarii dla myśliwych

Dotyczące postępowania podczas polowań na ptactwo łowne, w związku z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N8 u dzikich ptaków w Polsce.

WięcejInformacja dla hodowców drobiu (HPAI)

Główny Lekarz Weterynarii informuje o występowaniu wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), podtypu H5N8 u ptaków dzikich (Polska, Chorwacja, Szwajcaria, Dania, Holandia), jak i drobiu (Polska, Niemcy, Węgry, Austria, Dania).

WięcejInformacje o afrykańskim pomorze świń (ASF)

Główny Lekarz Weterynarii informuje o występowaniu w roku 2014 i 2015 licznych ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF), w państwach Europy Wschodniej i Środkowej oraz przypadkach stwierdzenia obecności wirusa ASF w produktach pochodzenia zwierzęcego wyprodukowanych na terytorium państw trzecich.

WięcejPraktyczne wskazówki dla rolników w przypadku konieczności uboju zwierząt gospodarskich kopytnych poza rzeźnią

Ubój z konieczności zwierząt gospodarskich kopytnych poza rzeźnią dotyczy sytuacji, gdy zdrowe zwierzę, np. świnia, owca, koza, krowa, czy koń, ulegnie wypadkowi, np. złamie kończynę, kręgosłup, lub też ulegnie innemu urazowi, który uniemożliwia mu naturalne poruszanie się i tym samym transport do rzeźni. W takiej sytuacji istnieje możliwość uratowania wartości rzeźnej zwierzęcia.

Więcej